Historia siatkówki w Nowej Dębie

Szanowni Państwo
      Jesteśmy świadomi tego, że dysponujemy bardzo ograniczoną wiedzą i skąpymi informacjami w porównaniu z tym co się wiąże z historią piłki siatkowej w naszym mieście.  Bardzo prawdopodobne jest też to, że mogliśmy kogoś  lub jakieś fakty pominąć. Wynika to jednak tylko i wyłącznie z tego, iż nie posiadamy pełnej wiedzy na temat wydarzeń i uczestniczących w nich osób. 
      Uprzejmie prosimy o kontakt osoby, które są w posiadaniu historycznych zdjęć bądź informacji, mogących uzupełnić tę stronę i dzięki temu uczynić ją dokładniejszą i precyzyjniej przedstawiającą historię tej pięknej dyscypliny sportu w Nowej Dębie
 kpsnowadeba@wp.pl                                                                                      
                z góry dziękujemy
A teraz trochę historii …

Od powstania Klubu sportowego Stal datuje się praktycznie działalność sekcji piłki siatkowej. W 1953 roku powstała sekcja piłki siatkowej z drużyną męską a zaraz po powstała także drużyna żeńska rekrutująca się z pracownic miejscowych Zakładów Metalowych. Prężną działalność możemy odnotować od roku 1962. W tym czasie pod kierunkiem instruktorki i zawodniczki w jednej osobie: Celiny Niewczas drużyna wywalczyła awans do ligi okręgowej. Autorkami tego sukcesu były także Maria Gruszka, Janina Karkut, Maria Karkut, Władysława Mokrzycka, Maria Ragan, Maria Oko, Krystyna Wierzbicka, Anna Tęcza. W rozgrywkach okręgu Rzeszów drużyna występowała przez kilka sezonów. W tym okresie przez kadrę zespołu przewinęły się: Danuta Majewska, Celina Niewczas, Janina Karkut, Barbara Szpunar, Janina Sobkiewicz, Halina Sar, Krystyna Rachwalska, Zofia Gruszka, Zenona Trojacka.

W momencie powołania ligi międzywojewódzkiej Lubelsko-Kielecko-Rzeszowskiej nasz zespół reprezentował w niej okręg Rzeszowski. W drużynie tej występowały oprócz wymienionych wyżej: Maria Rachwał, Waleria Żarów oraz Barbara Bukład. Kierownikiem sekcji był wówczas Antoni Piwowarski a trenerem Zdzisław Szpunar. Powyższy okres działalności sekcji charakteryzował się bardzo trudnymi warunkami.
Brak hali sportowej powodował wyjazdy na treningi i zawody do Kolbuszowej i Tarnobrzega. Mecze mistrzowskie rozgrywano przeważnie w halach przeciwników. W 1968 roku powstała sala gimnastyczna przy Szkole Podstawowej Nr 2 gdzie w normalnych jak na owe czasy warunkach można było prowadzić zajęcia treningowe.

Zaowocowało to powołaniem do kadry spartakiadowej dwóch wychowanek sekcji Zofii Staszałek i Barbary Bukład a następnie Krystyny Białek i Bogusławy Bonach. Uzyskały one uznanie Polskiego Związku Piłki Siatkowej, który powołał je na zgrupowanie kadry juniorek do Cetniewa. W tym okresie przy Fabryce Firanek w Skopaniu wybudowano halę sportową spełniającą wymogi do rozgrywania meczów ligowych w piłce siatkowej. Dzięki przychylności tamtejszych władz na tej właśnie hali drużyna piłki siatkowej mogła przeprowadzać ważniejsze treningi i rozgrywać mecze. Okres od 1972 roku zaznaczył się intensywną pracą szkoleniową i organizacyjną w kierunku budowy solidnych podstaw przyszłego zespołu. Szeroko jak na ówczesne możliwości prowadzona był praca szkoleniowa. Spowodowała ona to, że piłka siatkowa stała się bardzo atrakcyjną w środowisku Nowej Dęby. Przyciągnęła ona do sekcji wiele dziewcząt. Efektywną pracę szkoleniową w Szkole Podstawowej Nr 2 prowadziła była zawodniczka sekcji a zarazem żona trenera pani Barbara Szpunar. Zespół w tym czasie był systematycznie wzmacniany dziewczętami z innych ośrodków, które dzięki prężnie rozwijającym się Zakładom Metalowym mogły w Nowej Dębie znale¼ć zatrudnienie. W tym czasie drużynę seniorek wzmocniły Janina Mazur, Olga Wawrzaszek, Krystyna Ożóg, Helena Warzocha i Anna Moskal. Powyższe zawodniczki wraz z trenującymi już w Nowej Dębie: Zofią Staszałek, Anną Teter, Barbarą Bukład, Krystyną Białek, Bogusławą Bonach, Janiną Mazur były liczącym się zespołem w rozgrywkach okręgowych w latach 1972-1975. W następnych sezonach notujemy dalsze wzmocnienia zespołu zarówno z zewnątrz jak i wychowankami.

Do zespołu dołączają Elżbieta Frątczak, Maria Sikora, Lucyna Frątczak, Mirosława Pustochin, Mariola Ząbek, Barbara Gomuła, Elżbieta Garwolińska (Polonia Świdnica), Elżbieta Żukowska (Polonia Świdnica), Teresa Kazimierczak z Trzebnicy. Zespół ten włączył się w walkę o awans do II ligi, jednak w sezonie 1974/1975 lepszym okazał się FKS Stal Mielec a w następnym sezonie przegraliśmy rywalizację z MZKS Czarni Jasło. W tym czasie zespół został wzmocniony kolejnymi zawodniczkami: Grażyną Fabisiak (Spójnia Warszawa), Krystyną Skolimowską (Gwardia Wrocław). Wybudowana została również Hala Widowiskowo-Sportowa przy Zespole Szkół Nr 2 co pozwoliło wreszcie w godnych warunkach, a co najważniejsze we własnym mieście organizować zajęcia treningowe i mecze mistrzowskie. W sezonie 1976/1977 rozgrywki prowadzone były w nowym układzie terytorialnym (powstanie nowych województw) przez Okręgowy Związek Piłki Siatkowej w Kielcach. Zespół ZKS Stal Nowa Dęba wygrał je tracąc tylko jednego seta. Otworzyło to drogę do awansu w szeregi zespołów II-go ligowych. Trzeba było jednak przejść pomyślnie turnieje eliminacji strefowych. Pierwszy z tych turniejów odbywał się w Rzeszowie gdzie zwyciężając po 3:0 Polonię Przemyśl i AZS Rzeszów oraz przegrywając 2:3 z AZS Lublin zespół nasz zajął pierwsze miejsce. Dzięki temu zwycięstwu oprócz awansu do dalszych gier mogliśmy się cieszyć organizacją turnieju półfinałowego w Nowej Dębie. W dniach 18-20 marca 1977 roku decyzją władz PZPS w Nowej Dębie odbył się turniej półfinałowy premiowany awansem do turnieju finałowego. W turnieju tym uczestniczyły zespoły: AZS AWF Biała Podlaska

Skład zwycięskiego zespołu:1.Krystyna Skolimowska 2.Janina Kozaczka 3.Grażyna Fabisiak 4.Elżbieta Kowalska 5.Krystyna Ożóg 6.Krystyna Szamańska 7.Helena Strojek 9.Elżbieta Frątczak 10.Maria Sikora 11.Elżbieta Żukowska 12.Lucyna Frątczak 13.Teresa Kaźmierczak, Trener: Zdzisław Szpunar, Prezes Klubu: Konstanty Jasiński Kierownik sekcji: Juliusz Gurda Kierownik drużyny: Zygmunt Jach. Do sezonu 1989/1990 zespół grał w II lidze a ten właśnie sezon był kolejnym podwyższeniem umiejętności całej drużyny co dało efekty w postaci zajęcia pierwszego miejsca w II lidze i awansu do turnieju barażowego do I ligi serii A. Niestety w podczas tego turnieju zespół nasz przegrał wszystkie mecze i dlatego awansował do I ligi serii B.

Bardzo dużą rolę w działalności sekcji piłki siatkowej odegrali dyrektorzy Zakładów Metalowych Dezamet – Krzysztof Jurkiewicz oraz Piotr Szypuła a także kierownik sekcji Jan Pawłowski.

W okresie gry w II lidze oraz I lidze serii B przez zespół przewinęło się wiele utalentowanych zawodniczek.

Do nich należą: Maria Szaser, Alicja Słowik, Jolanta Kobylarczyk, Alicja Kopral, Anna Wojtas, Małgorzata Majka, Stanisława Juruś, Krystyna Wilk, Anna Wróbel, Beata Sokólska Agnieszka Charczuk, Justyna Mlek, Dorota Urbaniak, Romana Kusak, Lidia Lewicka, Alicja Rozmus, Barbara Nóżka, Grażyna Merklinger, Urszula Zięba. Ostatnim kierownikiem drużyny był Dariusz Urbaniak. W zespole Stali grały również zawodniczki zagraniczne, z których wybijającymi się postaciami były: Irina Nelina, Elita Kaliniuk, Olga Worfołomiejewa, Larysa Hotylewa. W I lidze serii B zespół grał do roku 1995, w którym to nastąpił ciąg niefortunnych dla zespołu decyzji, powodujących wycofanie go z rozgrywek. Jednocześnie zostały wycofane wszystkie zespoły młodzieżowe z wyjątkiem młodziczek i minisiatkówki. W sekcji pozostało dwóch trenerów : Mieczysław Szpunar i Jacek Szpunar. W grudniu 1995 roku wraz z rodzicami i sympatykami piłki siatkowej założyli oni uczniowski klub sportowy, który przyjął nazwę: „UCZNIOWSKA SEKCJA PIŁKI SIATKOWEJ”. Klub ten spełniał zadania uzupełniające w stosunku do Miejskiego Klubu Sportowego „Stal”. Rozpoczęto nabory i szkolenie od klas 4. szkół podstawowych na bazie Szkoły Podstawowej Nr 2 oraz Szkoły Podstawowej Nr 1 w Nowej Dębie. W ramach akcji promocyjnych Ministerstwa Sportu wspierających tworzenie Uczniowskich Klubów Sportowych pozyskano sprzęt sportowy, który w dużej mierze ułatwił szkolenie najmłodszych adeptek siatkówki.
W 1997 r. trener Mieczysław Szpunar otrzymał propozycję poprowadzenia zespołu seniorek KS Siarka Tarnobrzeg. Drugi z trenerów pozostał przy szkoleniu młodzieży w Nowej Dębie. Te wszystkie działania przyniosły efekt w postaci największego w historii sekcji sukcesu. Dziewczęta drużyny minisiatkówki w Finale Mistrzostw Polski w Zabrzu zajęły 5 miejsce w kraju. Drużynę stanowiły : Magdalena Mokrzycka, Karolina Młynarczyk, Patrycja Jakubowska i Barbara Sudoł.
We wrześniu 2003 r. młodsze koleżanki poszły ich śladem awansując do Finałów Mistrzostw Polski w Minisiatkówce. W turnieju zajęły 9 miejsce w kraju. Rok pó¼niej powtórzyły sukces swoich starszych koleżanek zajmując 5 miejsce w Polsce. Drużynę tworzyły: Anna Urbaniak, Karina Kosmala, Alicja Warchoł i Magdalena Dul

W sezonie 2005/2006 zespół młodziczek dotarł do półfinału Mistrzostw Polski odpadając z turnieju po 3 meczach przegranych 2:1 w tie-breakach w każdym na przewagi. W turnieju tym grały zespoły z Kluczborka, Iławy i Słupska. Ten sam zespół sezon później będąc rocznikiem młodszym wygrał rywalizację kadetek w województwie podkarpackim. Z turnieju ćwierćfinałowego rozgrywanego w Nowej Dębie awansował z drugiego miejsca po porażce 0:3 z Wisłą Kraków i zwycięstwach po 3:1 z Piątką Sandomierz i Siatkarzem Wieluń.

W sezonie 2006/2007 reaktywowano zespół seniorek zgłaszając drużynę do rozgrywek III ligi województwa podkarpackiego. Zespół złożony tylko i wyłącznie z nowodębskich wychowanek prowadzony przez trenera Jacka Szpunara stał się małą sensacją w lidze. Pierwszy sezon po dziesięciu latach nieobecności na seniorskich parkietach przyniósł nieoczekiwany awans do półfinałów baraży o wejście do grona zespołów II-go ligowych. Niestety w turnieju odbywającym się w Sandomierzu drużyna odpadła z dalszych rozgrywek przegrywając po 0:3 z Budowlanymi £ód¼ i Maratonem Krzeszowice ( obie te drużyny awansowały do II ligi z turnieju finałowego) oraz zwyciężając 3:2 gospodarza turnieju zespół UKS Piątka Sandomierz.

Zespół występował w składzie: Martyna Pełka, Magdalena Orzakiewicz, Karina Kosmala, Anna Urbaniak, Magdalena Dul, Alicja Warchoł, Joanna Wójcik, Klaudia Tomczyk, Aleksandra Szafran, Aneta Gurdak, Karolina Młynarczyk, Anna Jeżyk, Agnieszka Obara i Justyna Kopeć.W 2008 roku siatkówka nowodębska przeżyła kolejne załamanie, w efekcie którego w marcu (2008) Uczniowską Sekcję Piłki Siatkowej przekształcono w Klub Piłki Siatkowej. Od tej pory na terenie Nowej Dęby działają dwa kluby szkolące młodzież w tej dyscyplinie sportu. Sezon 2008/2009 to swoisty paradoks, objawiający się zgłoszeniem przez oba kluby oddzielnych zespołów w rozgrywkach seniorek, juniorek i kadetek. Nie przeszkodziło to jednak w osiągnięciu sukcesów. Dziewczęta trenujące w KPS pod okiem p. Urszuli Nowak w rozgrywkach szkolnych zajęły 8 miejsce w Polsce. W sezonie 2009/2010 Klub Piłki Siatkowej rezygnuje z uczestnictwa w rozgrywkach seniorek zwracając się w kierunku szkolenia tylko i wyłącznie grup młodzieżowych. Młodziczki KPS-u zajmując 3 miejsce w rozgrywkach wojewódzkich awansowały do turnieju 1/8 finału Mistrzostw Polski, który odbył się w Bełchatowie. Zespół prowadzony przez p. Urszulę Nowak wywalczył w turnieju tym 3. miejsce. Rok 2010 to ocieplenie klimatu w nowodębskiej siatkówce. Zaowocowało to połączeniem zespołów obu klubów w rozgrywkach seniorek, juniorek i kadetek.Początek 2011 roku to wybory do władz MKS Stal Nowa Dęba i decyzje dotyczące przyszłości siatkówki żeńskiej. 4. lutego 2011 r. w Urzędzie Miasta i Gminy w Nowej Dębie odbyło się spotkanie przedstawicieli nowego zarządu MKS Stal Nowa Dęba oraz Klubu Piłki Siatkowej. Rozmowy działaczy siatkówki, których gościł zastępca burmistrza Zygmunt Żołądź to zakończenie i przypieczętowanie wcześniejszych uzgodnień, których efektem jest przejęcie siatkówki żeńskiej przez Klub Piłki Siatkowej.